System rynnowy stanowi niezwykle istotną instalację, dzięki której można zachować trwałość oraz bezawaryjność innych elementów budynku takich jak pokrywa dachowa czy też zewnętrzna elewacja. Niezbędnym warunkiem efektywnego działania systemu orynnowania jest szczelność i wytrzymałość rur. Aby to osiągną i zapewnić sobie spokój na długie lata należy korzystać z takich materiałów i rozwiązań technologicznych, które pozwolą na łatwe uniknięcie korozji.
Rynny są stale wystawione na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Jeśli dodatkowo zostają one uszkodzone, np. w momencie montażu lub w trakcie użytkowania, np. gałęziami sąsiadującego z domem drzewa to podatność na korozje znacznie się zwiększa. Szczególnie podatne na korozję są rynny stalowe, które powlekane są powłokami antykorozyjnymi, a ich uszkodzenie może znacząco skrócić długość użytkowania.

Zalety metalowych rynien ciągłych
Zasadniczo jednak najlepszymi systemami rynnowi są te oparte o rynny metalowe, czy to stalowe, aluminiowe czy miedziane. Oczywiście każdy z rodzajów materiału wymienionego wyżej będzie miał swoje odrębne wady i zalety ale istnieją pewne generalne zalety rynien z metalu wspólne dla każdego rodzaju. Zalety metalowych rynien ciągłych to przede wszystkim odporność na działanie promieni uv, ale także dobre znoszenie działania skrajnych temperatur. Rynny metalowe nie odkształcają się, nie wybarwiają i nie łuszczą.
Rynny metalowe ciągłe pozwalają jednocześnie znacznie ograniczyć straty materiałowe. Długość poszczególnych odcinków rynien dopasowuje się dokładnie pod konkretne wymiary dachu i nie ma potrzeby docinania większych fragmentów rynien. Zalety metalowych rynien ciągłych sprawdzają się w dużym stopniu na przykładzie rynien stalowych, z zasady mniej odpornych na korozję od pozostałych typów rynien metalowych. Brak łączeń, klamer czy spawów, sprawia, iż rynny są mocniejsze.