Wiele osób będących na etapie projektowania domu, budowania, czy też już remontowania budynku, zastanawia się jakie rynny wybrać. Często wyszukują one w sieci rozwiązania pytania – rynny metalowe czy plastikowe, rynny jakiej firmy wybrać, który producent oferuje najlepszą ofertę. Poniżej postaramy się choć w małym stopniu rozwiać Państwa wątpliwości i przedstawić zalety i wady poszczególnych systemów rynnowych. Odpowiedź na pytanie: rynny metalowe czy plastikowe może wydawać się skomplikowana, jednak w rzeczywistości wybór rynien z metalu ma znacznie więcej zalet, które są bardzo mocno widoczne, gdy przyjrzymy się obu systemom.
Jaka rynna – metalowa czy plastikowa?
W większości polskich domów jednorodzinnych, ale także na innego rodzaju budowlach (budynkach przemysłowo-handlowych, magazynach, altanach, halach, a nawet kościołach) montuje się półokrągłe rynny plastikowe. Dotyczy to również odwodnienia balkonów oraz tarasów. Coraz częściej jednak inwestorzy decydują się na instalację kwadratowych rynien metalowych ciągłych. Co wpływa na taką zmianę? Lepiej wybrać rynny plastikowe czy metalowe? Jakie są różnice? Zarówno rynny metalowe czy plastikowe posiadają swoje indywidualne wady i zalety, które warto poznać przed podjęciem decyzji.
Rynny plastikowe są bardzo popularne głównie ze względu na ich cenę. Osoby budujące lub remontujące budynek w dużej mierze chcą ograniczyć wydatki i decydują się na tańsze rozwiązanie. Jest to jednak działanie krótkowzroczne, bowiem w dłuższym okresie rynny plastikowe są mniej opłacalne niż rynny z metalu. System odwodnienia z PCV posiada istotne wady. Są to przede wszystkim niska wytrzymałość, podatność na działanie warunków atmosferycznych oraz podatność na przeciekanie. W przypadku uszkodzenia systemu niezbędna będzie jego wymiana, co wiąże się z poniesieniem dodatkowych wydatków. Rynny metalowe w systemie ciągłym gwarantują znacznie większą wytrzymałość oraz dają gwarancję braku przeciekania. Przy wyborze rynien plastikowych czy metalowych zdecydowanie lepiej zdecydować się na ten drugi materiał.
Prawidłowy montaż rynien metalowych
Sam budulec, z jakiego wykonane jest orynnowanie schodzi na drugi plan jeśli proces montażu wykonany będzie nieprawidłowo. Dlatego też organizujemy specjalistyczne szkolenia dla dekarzy i blacharzy pragnących poznać tajniki wytwarzania kompleksowych systemów kwadratowych rynien ciągnionych z metalu (z aluminium, ze stali, z miedzi, z tytancynku). Oczywiście i plastikowe rynny i metalowe posiadają swoje wady i zalety. Ważnym czynnikiem będzie tu również cena rynien, a także ich wytrzymałość. Wszystkie te cechy należy wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o inwestycji w orynnowanie. Jeśli nie możesz się zdecydować, skontaktuj się z naszym doradcą – z pewności dobierzesz coś dla siebie.
Kształt rynny ma wpływ na jej przepustowość
Dylemat wyboru między rynną metalową oraz plastikową (PCV) nie jest już tak trudny, kiedy mowa o szybkości przepływu wody deszczowej z dachu do kanalizacji czy też do gruntu. Przekrój rynien plastikowych i metalowych półokrągłych i oraz metalowych kwadratowych może się różnić, jednak przy jednakowym rozmiarze to kwadratowa (prostokątna) rynna osiągnie większą przepustowość.
Woda będzie przepływała sprawniej i szybciej, co wpływać będzie również na swoisty proces „samooczyszczania się”. Dzięki temu, że rynny produkowane są w systemie ciągłym, nie posiadają zbędnych łączeń, przez co woda deszczowa przepływa jeszcze swobodniej. Jeśli i tego będzie mało, to firma Rynni jako producent rynien kwadratowych oferuje zabezpieczenia rynien w postaci aluminiowych siatek, które zabezpieczają system rynnowy przed zanieczyszczeniami. Utrzymanie czystości orynnowania jeszcze nigdy nie było tak łatwe.
Rynny kwadratowe, trapezowe
Oferujemy swym klientom dwie głębokości rynien metalowych kwadratowych (określanych również niekiedy jako „rynny trapezowe„), dzięki czemu dopasować je możemy do różnego rodzaju dachów, nawet takich o większych powierzchniach i jednocześnie o większych wymaganiach względem przepustowości.
Oprócz powyższego rynny ciągłe metalowe niezaprzeczalnie formowane są na bardzo ładny kształt gzymsu, który idealnie wpasowuje się i w nowoczesne, i tradycyjne budownictwo. Dzięki zamontowaniu na wewnętrznych hakach (wieszakach, uchwytach), prezentują się niezwykle schludnie i estetycznie. Dodatkowym atutem jest możliwość pokrycia ich w wybranym kolorze w połysku lub macie, co jeszcze bardziej zaspokoi gusta nawet najbardziej wymagających klientów.
Rynny metalowe czy z plastiku
Odpowiadając na pytanie dotyczące tego czy lepiej wybrać rynny metalowe czy plastikowe można powiedzieć, że w większości przypadków rynny metalowe są lepszym wyborem. Jeżeli twoja sytuacja finansowa nie zmusza Cię do szukania najtańszego rozwiązania to metalowe rynny ciągłe są opłacalne nie tylko ze względu na swoją wytrzymałość, brak przeciekań czy wygląd, ale również długoterminowo ze względów ekonomicznych.