Odzież BHP dla dekarza to istotny element całego asortymentu. O samym wyposażeniu ekipy dekarskiej w konkretne środki ochrony decyduje właściciel przedsiębiorstwa. Kwestia dobory odpowiedniego rodzaju i gatunku odzieży jest obecnie uzależniona tylko i wyłącznie od możliwości finansowych i chęci przedsiębiorcy, gdyż dostępność do najlepszej klasy odzieży i sprzętu jest powszechna, a producenci prześcigają się w propozycjach.
Jak często należy wymieniać odzież dekarską?
Skompletowanie pełnego wyposażenia, jakim jest ubranie dekarskie nie należy do najtańszych. Jednocześnie istotny jest fakt, iż odzież musi być wymieniana co określony okres, który zmienia się w zależności od tego, jakiego rodzaju ubioru dotyczy. Przykładowo specjalistyczne obuwie dekarskie, stanowiące istotny element współtworzący strój dekarski są przewidziane na co dwu letnią wymianę. Niektóre części wyposażenia, jak np. rękawiczki użytkuje się aż do zużycia, co w zależności od intensywności prac może trwać tydzień bądź miesiąc. Część materiałów przeznaczona jest z założenia do jednorazowego użytku i za każdym wykorzystaniem konieczna jest wymiana na nowy element. Odzież dekarska, zapewniana przez przedsiębiorcę swoim pracowników równie dobrze może kosztować 1000 zł, jak i połowę tej sumy, wszystko uzależnione jest od chęci pracodawcy i jego możliwości finansowych. Do specjalistycznego sprzętu potrzebnego dekarzom pracującym na dachach azbestowych należy maska z filtrem oraz specjalnie przystosowany kombinezon. Jest on z zasady jednorazowy i po każdym wykorzystaniu przewidziana jest jego utylizacja.
Odzież BHP dla dekarzy
Innym istotnym punktem w planie kompletowania odzieży bhp dla dekarza jest wyposażenie pozwalające mu na bezpieczniejszą prace na wysokości. Zaliczać będą się tutaj przede wszystkim buty, wyposażone w antypoślizgową podeszwę oraz szelki zabezpieczające czy amortyzator z linką bezpieczeństwa.
Skompletowany strój dekarski uzupełnia pas dekarskim pozwalający na szybki dostęp do podstawowych narzędzi oraz plastikowy hełm, jako zabezpieczenie głowy. Spodnie i kurtka dekarza muszą cechować się z kolei nie tylko wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, łokcie i kolana powinny być dodatkowo wzmocnione, ale i umożliwiać pełną swobodę ruchów. Dlatego też wzmocnione miejsca powinny być zaprojektowane w ten sposób, aby w żaden sposób nie ograniczać pola manewru kończyn.